Finansal Destekler

Financial Assistance

Finansal Destekler

Kanada, program ve kuruma bağlı olarak, uluslararası öğrencilere yönelik yurt dışı eğitim hizmeti sunan önde gelen ülkeler arasında en bütçe dostu olanlardan biridir. Yabancı öğrencilerden talep ettiği eğitim ücretleri İngiltere, Avustralya ve ABD'den daha düşüktür. Öğrenciler çalışmalarını, Kanada'nın en iyi okullarından birinde küresel düzeyde tanınan bir programda sürdürebilirken özel bir ABD üniversitesi veya kolejinde aynı saygınlığa sahip bir programın maliyetinden daha düşük bir maliyetle karşılaşırlar.

BURSLAR

Üstün akademik başarıya sahip uluslararası öğrenciler veya bazı durumlarda, burs veya diğer mali yardımların sağlandığı belirli bölge veya ülkelerden gelen nitelikli öğrenciler başta olmak üzere Kanada'da öğrenim görmeye ilgi duyan öğrencilere yönelik birçok program ve finansman seçeneği vardır.

Bilgi için bakılacak ilk yer Kanada hükümetinin uluslararası burs sayfalarıdır. Bu online kaynak, öğrenci ve danışmanların menşe ülkeleriyle ilgili sağlanan bursları aramasını mümkün kılar. Kanada eyaletleri ve bölgeleri, uluslararası öğrencilere yönelik kendi burs ve ödenek programlarını daha çok geliştirmektedir. Bu nedenle, öğrenci ve danışmanların ev sahibi eyaletin Eğitim Bakanlığı web sitesini ziyaret etmelerini ve www.scholarships.gc.ca üzerinden güncellemeleri sürekli kontrol etmelerini öneriyoruz.

Bu genel arama sitelerinin ötesinde, çoğu ortaöğretim sonrası kurum ve bazı ortaöğretim okulları da uluslararası öğrencilere bir tür fon desteği sunacaktır. Bazı kurumlar ve eyalet hükümetleri de belli bir dilde veya belirli bir alanda öğrenim gören öğrenciler için indirimli bir okul ücreti de sunabilirler.

Uluslararası öğrencinin bir burs ya da başka bir finansman almaya uygun olup olmadığını öğrenmek için iki temel arama yöntemi vardır:

 • Kuruma göre: Bu durumda öğrenci, program ve kurum seçeneklerine ilişkin bir listeyi daraltır; daha sonra, danışman ve/veya öğrenci, uygun finansman fırsatları için okulun web sitesini araştırır (veya doğrudan okulla iletişime geçer).
 • Mevcut hükümet fonuna göre: Bu durumda, danışman/öğrenci www.scholarships.gc.ca adresine gider, menşe ülkeyi seçer, daha sonra da uygun oldukları burs listesini gözden geçirir.

Government of Canada Scholarships

Yurt dışında tanınan kurumlarda alınan öğretime yönelik olarak öğrencinin menşe ülkesinin devleti tarafından sunulan bursların farkında olmalıdır. Bunlar çok önemli olabilir, örneğin:


Sauvé Burs Programı

 • 23-30 yaşları arasında olup dünyayı değiştirmek isteyen genç liderler içindir;
 • Bursiyeler her şeyden önce inisiyatif, motivasyon, vizyon, hayal gücü, iletişim becerileri, uluslararası ve ulusal konulara ilişkin farkındalık ve güçlü bir değişim yaratma isteğine dayalı olarak seçilirler;
 • Genç liderlere her yıl, kendi seçtikleri alanda yeni bir proje yürütürken çalışma alanlarından, mesleklerinden veya diğer resmi taahhütlerinden düşünme ve kendini gerçekleştirme bağlamında dokuz aylığına uzaklaşmaları için benzersiz bir fırsat sunulmaktadır;
 • Program, 2003 yılından bu yana, 50 farklı ülkeden 126 akademisyene ulaştı;

Daha fazla bilgi için: www.sauvescholars.org/en/scholars/how_to_apply

Kanada Dış İlişkiler, Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı’nın (DFATD) Uluslararası Burslar Programı

DFATD’nin Uluslararası Burslar Programı, bir dizi program aracılığıyla yılda yaklaşık 900 burs sunmaktadır. Bu programlar şunları içerir:

 • Kanada CARICOM Liderlik Bursları Programı;
 • Amerika Kıtaları Yükselen Liderler Programı (ELAP); ve
 • Kanada-ABD Fulbright Programı.

DFATD ve diğer Devlet ödenekleri ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen www.scholarships.gc.ca adresini ziyaret edin.

Canada is among the most affordable of the leading study abroad destinations, and there are a number of scholarship and award programs at the undergraduate and graduate levels to assist international students. This financial aid is awarded based on criteria such as academic success, community involvement, athletic excellence, references from instructors and employers, or purely financial need. 

Scholarships

There are many programs and funding options for international students interested in studying in Canada: particularly international students of high academic standing or, in some cases, qualified students from certain areas or countries for whom scholarships or other financial assistance is in place.

The first place to look for information is the Canadian government’s international scholarships page. This online resource allows students and agents to look up available scholarships based on their country of origin. Increasingly, Canadian provinces and territories are developing their own scholarship and award programs for international students. This is why we also recommend that students visit the Ministry of Education website of their host province and continue to check for updates on www.scholarships.gc.ca.

Beyond these general search sites, most post-secondary institutions will have some sort of funding assistance available to international students, and some secondary schools will as well. Certain institutions and provincial governments may also have in place a reduced tuition rate for students studying in a particular language or in a particular field. It really will be the task of the agent and/or the student to determine if there is a scholarship or funding assistance opportunity available for the program or school under consideration. 

There are two main ways of conducting a search to see if the international student may be eligible for a scholarship or other funding:

 • By institution: In this case, the student narrows down a list of program and institution options, then the agent and/or student searches the school’s website (or contacts the school directly) for suitable funding opportunities.
 • By available government funding: In this case, the agent/student goes to www.scholarships.gc.ca, selects their country of origin, then reviews the list of scholarships for which they are eligible to apply.

Government of Canada Scholarships

Agents should be aware of a few big Government of Canada and external scholarship opportunities for top international students applying for graduate programs:

The Sauvé Scholars Program

 • Hosts young leaders aged  23–30 who want to change the world;
 • Scholars are chosen above all on the basis of initiative, motivation, vision, imagination, communication skills, awareness of international and domestic issues, as well as a strong desire to effect change;
 • Each year young leaders are offered a unique opportunity to spend nine months away from their studies, careers, or other formal commitments, for a period of reflection and self-realization while undertaking a new project in his or her chosen field;
 • Since 2003, the program has welcomed 126 scholars from 50 different countries;
 • For more information: www.sauvescholars.org/en/scholars/how_to_apply

Foreign Affairs, Trade, and Development Canada (DFATD)’s International Scholarships Program

DFATD’s International Scholarships Program, through a number of programs, offers approximately 900 scholarships annually. These programs include:

 • The Canada CARICOM Leadership Scholarships Program;
 • The Emerging Leaders in the Americas Program (ELAP); and
 • The Canada-U.S. Fulbright Program.

For more information  please visit www.scholarships.gc.ca.