Kanada’dan Diploma Almaya İlişkin Bilinmesi Gereken Üç Husus3 Things to Know About Earning a Degree in Canada

Kanada’dan Diploma Almaya İlişkin Bilinmesi Gereken Üç Husus

US News 7 Ağustos 2015

Yazar: Devon Haynie, Haber Editörü

Kanada’dan Diploma Almaya İlişkin Bilinmesi Gereken Üç Husus

Kanada'daki uluslararası öğrenciler, eğitimleri sırasında bir işte çalışabildikleri gibi, mezuniyet sonrası ülkede kalmak için başvuru da yapabiliyor.

Kanada sadece geyikleri, atlı polisleri ve akçaağaç şurubuyla meşhur bir ülke değil.

Kanada’yı dünya standartlarında bir yükseköğretim sistemi olarak gören uluslararası öğrencilerin sayısı giderek artıyor.

Kanada Uluslararası Eğitim Bürosu’na göre, Kanada’ya eğitim için gelen öğrencilerin sayısı 2008 yılında 184.150 iken, 2014 yılında 336.400’e yükselmiştir. (*Bu rakam 2016 yılında 414.285 ile rekor seviyeye ulaşmış olup artış trendinin devam etmesi beklenmektedir.)Ülke, yaklaşık %60’ı Çin, Hindistan, Kore, Suudi Arabistan ve Fransa'dan kökenli olmak üzere, uluslararası öğrenciler için dünyadaki en popüler yedinci destinasyon konumundadır.

Kanada’daki üniversiteler ile ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya’daki üniversiteler arasında bazı benzerlikler görülse de uzmanlar, ülkedeki eğitim sisteminin yapısının benzersiz olduğunu da belirtiyorlar. İşte uluslararası öğrencilerin ülkedeki yükseköğretim kurumları hakkında bilmesi gereken üç husus:

1. Çok sayıda uluslararası öğrenci isteniyor: Uluslararası öğrenciler ABD ve İngiltere gibi ülkelerde eğitim aldıkları sırada engellerle karşılaşabilirlerken, devletin uluslararası öğrencilerin kabulüne öncelik verdiği Kanada’da durum böyle değil. Kanada, kapılarını açtığı uluslararası öğrenci sayısını 2022 yılına kadar ikiye katlamaya yönelik planını Ocak 2014'te açıklamıştı.

Uluslararası öğrenciler Kanada'ya geldikleri zaman hayatlarını idame ettirme imkanına da sahip olabiliyorlar. Eğitim izinleri sayesinde okul yılı boyunca kampüs içinde veya dışında yarı zamanlı, ara tatil boyunca ise tam zamanlı olarak çalışabiliyorlar. Lisans öğrencileri mezun olduklarında ise ülkede ikamet edip üç yıla kadar çalışmalarına imkan veren bir çalışma belgesi alma başvurusunda bulunabiliyorlar.

Alberta Üniversitesi’nde uluslararası programlarını yöneten Britta Baron “Kanada hükümeti, Kanada'nın göç almasını amaçlayan uluslararası öğrenci kabulüne yönelerek çok bilinçli bir karar verdi.” diyor ve ekliyor: "Öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkede kalmaya devam edebilmeleri aslında muazzam bir fırsat; ama bu imkan dünyada pek de bilinmiyor."

2. Kanada, ABD'nin etkisine rağmen kültürel olarak farklı. ABD’nin tadına bakayım, ama tadında bırakayım mı diyorsunuz? British Columbia Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Kabul Direktörü Aaron Andersen, Kanada'da "uluslararası öğrencilerin aradığı Amerikan etkisini yeteri kadar hissettiren ancak güvenli ve misafirperver, çok kültürlü bir deneyim sunan, modern ve ağırlıklı İngilizce konuşulan şehirlerin" bulunduğunu söylüyor.

Montreal Üniversitesi’nden iletişim alanında diploma alan, Fransa ve Birleşik Krallık vatandaşı Olivia Baker, “neredeyse Amerikan” diye nitelediği bu deneyimin eğlenceli olduğunu düşünüyor.

Kendisi e-posta üzerinden yolladığı cevabında "Belki çok yüzeysel ve saçma görünebilir; ama 'filmlerdeki gibi' durumu, aslında biraz havalı da… Bir de partilerdeki kırmızı kadehler, amigo kızlar, üniversite futbol takımı, mezuniyet töreninde kep atmak,... gibi şeyler için böbreklerinizi satmanız gerekmiyor." diye yazıyor.

Kanada’yı ziyaret edecek olan kişiler buradaki kültürün gereği olarak çeşitliliğe değer veren, sıcakkanlı ve kibar insanlarla karşılaşacaklardır. Ayrıca, uzmanlar "Öğrenciler, mütevazı Kanadalılar olarak, öğrenimleri süresince gerçekten de bilgi ve sınıf deneyiminin bir parçası olurlar diye ifade etmektedirler.

3. Öğrenciler ödedikleri ücretin karşılığını alabiliyor. Uzmanlar Kanada'nın devlet üniversitelerindeki eğitim ücretlerinin eyaletlere bağlı olarak değişmekle birlikte ABD, İngiltere veya Avustralya'dakilerden genelde daha düşük olduğunu belirtmekteler.

CBIE Üyelik, Kamu Politikası ve İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jennifer Humphries, ortalama yıllık lisans eğitimi ücretinin uluslararası öğrenciler için 20.000-24.000 Kanada doları (yani yaklaşık 15.000-18.300 ABD doları) olduğunu söylerken maliyetleri daha da düşürme gayretinde olanlar için az sayıda da olsa bazı bursl imkanlarının bulunduğunu da ifade ediyor.

British Columbia Üniversitesi'nden (UBC) Mayıs'ta mezun olan Iraklı Al Shaibani, Kanada’daki üniversitelerin büyük bir değer sunduğunu düşünen ailesinin kendisini bu ülkeye özellikle yönlendirdiğini söylüyor.

UBC ile ilgili olarak "Dünya standartlarında bir üniversite ve araştırma kurumunda öğrenim görmemi istediler" diyor ve şunu vurguluyor: "Okulum kaliteli bir eğitimin yanı sıra uygun ücretler talep etmekte . Buradaki durumun ABD, Avustralya ya da Birleşik Krallık'taki çılgın ücretlerle hiçbir ilgisi yok.”

Kanada’da yükseköğrenim görmek bütçe bakımından diğer ülkelerdeki okullardan daha düşük olsa da, öğrencilerin başvuru yapmadan önce birkaç önemli faktörü dikkate almaları gerekiyor.

Kanada’da Ontario eyaleti dışında ortak bir başvuru yöntemi bulunmuyor; bundan dolayı uluslararası öğrencilerin okullara tek tek başvurması gerekiyor.

Uzmanlar, kolej dersleri Eylül'den Nisan'a kadar süren Kanada'nın ABD'den biraz daha kısa bir akademik takvime sahip olduğunu da belirtiyorlar. Yoğunlaştırılmış bu program, uluslararası öğrencilerin daha kısa süren bir kış tatiline karşılık yaz boyunca çalışması için daha fazla zaman anlamına geliyor.

Son olarak, öğrenciler öğrenim görecekleri yerin iklimini de hesaba katmalı. Kanada'da sert kışlar görülebilse bile aslında iklim konuma bağlı olarak büyük değişiklik gösteriyor.

UBC’de görevli Andersen, “Doğu’daki bölgeler soğuk olabilir; ancak batıda yer alan bölgelerde iklim çok hafif; her yerde Eskimo kulübeleri ve buzdağları yok” diyor.

Haberin orijinalını okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.usnews.com/education/best-global-universities/articles/2015/08/07/3-things-to-know-about-earning-a-bachelors-degree-in-canada

3 Things to Know About Earning a Degree in Canada

International students in Canada can work during their studies and can apply to stay for several years after graduating.

By Devon Haynie, News Editor

US News

Canada isn't only known for moose, mounted police and maple syrup.

Among a growing number of international students, it's also known for its world-class higher education system.

About 336,400 international students came to Canada in 2014, up from 184,150 in 2008, according to the Canadian Bureau for International Education. The country is the seventh most popular destination for international students, drawing about 60 percent of its overseas students from China, India, Korea, Saudi Arabia and France.

While Canadian universities do have some similarities to their U.S., U.K. and Australiancounterparts, experts say the country's higher education system is also unique. Here are three facts prospective international students should know about the country's colleges.

1. They want international students – and lots of them:​ While international students can encounter hurdles studying in countries like the U.S. and the U.K., that's not the case for Canada, whose government​ has made it a​ priority to welcome international students. In​ January 2014, the country announced plans to double the number of international students within its borders by 2022.

Once international students arrive in Canada, they may also have a means to support themselves​.​ Through their study permit, students can work part time on or off campus​ ​during the school year, and full time during academic breaks. And when undergraduate students graduate, they can apply for a work permit which allows them to stay and work in the country for up to three years.

"The Canadian government has made a very conscious decision to look at international student recruitment as a way of immigration into Canada," says Britta Baron, who oversees international programs at the University of Alberta. ​"The fact that students can stay on once they have finished is huge – and it's not necessarily known around the world."

2. Canada is influenced by the U.S., but culturally distinct. Want a taste of the U.S., but not a full serving? Canada has "modern, predominately English-speaking cities, with just enough American influence that international students are looking for, but a Canadian multicultural experience that is safe and welcoming," says Aaron Andersen, director of international recruitment at the University of British Columbia.

That "almost American" experience is a perk for Olivia Baker, a French and British citizen earning a bachelor's in communications at the University of Montreal.

"It seems very superficial and silly but the whole 'like in the movies' aspect is kind of cool," she said by email. "The red cups at parties​, the cheerleaders, the university football team, the throwing hats in the air ceremony, etc., all without having to sell your kidneys to pay the tuition."

[Find out how to tell if you're ready to earn an undergraduate degree overseas.]

In terms of Canada's culture, visitors are apt to find friendly, polite people with an appreciation for diversity, experts say.

"As typical, humble Canadians, the students are really a part of the knowledge and the classroom experience and they don’t have that entitlement that can sometimes be in other top universities in the world," he says.

3. Students can get a good bang for their buck. Although tuition at public Canadian universities varies by province, it tends to be lower than at U.S., U.K. or Australian universities, experts say.

On average, undergraduate tuition for international students ranges from about $20,000 to $24,000 in Canadian dollars (about $15,000 to $18,300​) a year, says Jennifer Humphries, vice president of membership, public policy and communications for CBIE. And for those who want to try to whittle the cost down ​further, there are some, though few, scholarships available, she says.

Al Shaibani, a native of Iraq who graduated from the University of British Columbia in May, says his parents steered him toward Canada because they thought the universities were a great value.

"They wanted me in a world-class university and a research institution," he says of UBC. "It's good quality, but it's also affordable. It's nowhere near the crazy prices of the U.S., Australia or the U.K."​​​​​​​​​​​​​​​​​

While a Canadian higher education might be easier on the budget than colleges in other countries, applicants should weigh a few other factors before submitting an application – or several.

​Aside from the province of Ontario, Canada doesn't use a common application, which means international students will have to apply to schools individually.

Canada also has a slightly shorter academic year than the U.S., with college classes running September through April, experts say. The condensed schedule means a shorter winter break but more time for international students to work over the summer.

Finally, students should think about the weather where they will be studying. While winter can be rough in Canada, the climate really depends on location.

"The eastern​ parts can be cold, but in the western provinces, the climate is very mild," UBC's Andersen says. "It's not all igloos and icebergs."

To read the original artical please see below.

https://www.usnews.com/education/best-global-universities/articles/2015/08/07/3-things-to-know-about-earning-a-bachelors-degree-in-canada