Kanada KolejiCanadian College

Kanada’da Kolejler

Lise sonrası eğitimi için uluslararası geçerliliği olan eğitim kurumlarına ilgi her geçen gün artmaktadır. Günümüzde tüm dünyanın kabul etmiş olduğu gerek kolej gerekse üniversite eğitimleriyle adından söz ettiren Kanada, kolejleri bakımından da ciddi bir öğrenci potansiyelini ağırlamaktadır. Kanada kolejleri hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde konu ile ilgili olarak verilen bilgileri inceleyebilirsiniz.

Kolej mi Üniversite mi?

Kanada’da lise sonrası eğitim; Kolej ve Üniversite olarak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kanada kolejleri ile Kanada üniversitelerinde verilen eğitimleri karşılaştırmak gerekirse, Kanada’da kolejleri temelde pratik eğitime dayalı, Üniversiteler ise akademik eğitime dayalı eğitim vermektedirler diyebiliriz.

Kanada’da okumaya giden öğrencilerin kolejleri tercih etme nedenleri nelerdir?

 • Minimum 2 yıl eğitim aldıktan sonra 2 yıl çalışma izni de almaya hak kazanırlar.
 • Üniversite eğitimi Kanadalılar için bile pahalıdır.
 • Üniversiteye giriş koşullarını sağlamak kolejlere giriş koşullarını sağlamaktan daha zor olabilmektedir.
 • Kolejler tecrübe ve pratiğe dayalı bir eğitim sunmaktadır.
 • Co-op seçeneği olan bölümler sayesinde Kanada’da iş tecrübesi kazanıp eğitiminiz sonrasında iş bulma ve Kanada’da kalma oranınız arttırılabilir.
 • Üniversitelerde dersler kalabalık gruplar halinde amfilerde işlenirken kolejlerde az sayıda katılımla küçük sınıflarda işlenir. Hocalarla birebir iletişim kurma imkanı daha fazladır.

 

Kanada'nın sunmuş olduğu kaliteli ve nitelikli olan kolej eğitimi sayesinde hedeflerinize çok daha kolay ulaşma opsiyonuna kavuşmuş olacaksınız. Az öğrencilerden oluşan sınıflarda eğitiminize odaklanırken uygulamalı eğitimin teorik eğitimle desteklenmiş olduğunu göreceksiniz. Bu sayede mesleki hedefinize yönelmeniz ve kariyer imkânlarınız kolej eğitiminiz sırasında sizin için hazırlanmış olacak. Kanada kolejleri süre bakımından da çeşitli alternatifler sağlayabilmektedir. Kanada’da birkaç ay içerisinde diploma alma olanağınızın olduğu kolejlerin yanı sıra birkaç yıla kadar uzayan çeşitli eğitim tipleri de bulunmaktadır. Ayrıca bütün eğitimlerin neticesinde lisansüstü sertifika dereceleri ve çeşitli belgeler size sunulacaktır. Almayı hak ettiğiniz bu belgeler sayesinde dünyanın her yerinde çok daha kolay bir şekilde kariyer yapmak ve nitelikli iş ortamlarında adınızdan söz ettirmeniz mümkün olacaktır.

Kanada eşitlikçi eğitim sistemine önem vermektedir.

Kanada diğer birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da eşit haklara dayalı bir siteme sahiptir. Bu nedenle devlet kolejleri ve özel kolejler arasında eğitim yönünden hiçbir fark bulunmamaktadır. Hatta kıyaslama yapıldığında bazı yönleriyle devlet kolejleri özel kolejlerden çok daha avantajlı bir durumdadır.

Co-op nedir? Ne değildir?

Co-op seçeneği sunan kolejlerde ilgili bölümler seçildiğinde, Kanada’da iş tecrübesi kazanıp teorik ve pratik uygulamalar arasında bağlantı kurulabilmektedir. İş bulmayı önemli ölçüde etkileyen bu (Co-op veya staj) olanakları öğrenciye, mezun olduktan sonra CV’sine yazabileceği iş deneyimleri kazandırmaktadır.

Co-op zorunlu staj olarak da düşünülebilir. Ancak eğitim sürenizin içerisinde dönemlere bölünmüş şekilde planlanır ve eğitiminizin zorunlu bir parçasıdır. Bu noktada klasik staj mantığından ayrılır.

Co-op programlarının en önemli avantajı iş deneyimi kazandırmasıdır.

Kanada’da iş bulma konusunda en önemli ve işverenlerin en çok dikkat ettiği konu; ne kadar iş tecrübeniz olduğudur. Hangi okuldan mezun olduğunuz ya da not ortalamanızın ne kadar iyi olduğu işverenlerin öncelikleri arasında yer almaz. Şöyle örneklemek gerekirse; bir iş ilanına lise mezunu birinin ve master’ını tamamlamış yeni mezun birinin başvuru yaptığını düşünelim. Lise mezunu kişinin Kanada’da 10 yıllık iş tecrübesi olsun, Master yapmış olanın ise henüz hiçbir iş tecrübesi yok ya da çok az olsun. Bu şartlar altında işverenin 10 yıl iş deneyimine sahip olan lise mezunu kişiyi işe alma olasılığı çok daha yüksektir. Master gibi ileri düzey eğitimlerin iş ararken kişiye kazandıracağı artılar ancak ve ancak iş tecrübesi de varsa etkili olacaktır. Bu örnek üzerinden düşünecek olursak hem master yapmış hem 10 yıllık tecrübesi var ise; 10 yıllık iş tecrübesi olan lise mezunundan avantajlı sayılabilmektedir.

Ayrıca Kanada’da kolejlerdeki eğitmenler de Üniversitedeki eğitmenlerden farklı olarak; öğretim yaptıkları alanlarda deneyimli profesyonellerdir. Birçoğu Kanada firmalarında fiilen çalışmaktadır. Küçük/büyük firma sahipleri ya da birçok bağlantıya sahip kişilerdir. Üniversitedeki hocalar ise akademik yeterlilik anlamında deneyimli ve yetkindirler.

Peki, Co-op programlı bir bölüm seçmek neden faydalıdır? 

Aslında buradaki faydayı belirleyecek olan şey; sizin hedefinizdir. Eğer aldığınız eğitim sonrasında Kanada’da kalmayı amaçlamaktaysanız Co-op sunduğu iş deneyimi sayesinde sizi bu hedefe bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Kanada kolej sistemi; devlet ve büyük/küçük firmalar tarafından iş gücü yetiştirmeleri nedeniyle desteklenmekte/fonlanmaktadır. Devlet belirli aralıklarla iş gücü ihtiyacına dair açıkları belirlemekte ve eğitim müfredatlarını geliştirmek ve düzenlemek için kolejlerle görüşmektedir. Ayrıca hemen hemen bütün kolejler Co-op işbirlikçileri olan farklı sektörden birçok firma ile çalışmaktadır. Bu durum karşılıklı olarak kazan-kazan prensibini de desteklemektedir. Şöyle ki hem kolejler öğrencilerine iş deneyimi kazandırabilecekleri fırsatlara sahip olmaktadır hem de işverenler iş-birliği içinde bulunduğu okullar aracılığıyla Co-op uygulaması sayesinde, yarı zamanlı veya tam zamanlı işler için eleman açığı yaşamamaktadırlar.

Co-op ortaklığının okul ve firma açısından bir diğer olumlu yönü ise gelişmelere açık ve yeniden düzenlenebilir olmasıdır. Örneğin kolej, çalıştığı teknoloji firmaları ile iş-birliği sayesinde teknolojik değişiklikleri yakından takip etme olanağına da sahiptir. Şöyle ki firma, geliştirdiği yeni bir teknolojiyi tanıtmak ya da üretmek için iş gücüne ihtiyaç duyacağından bunu okulla paylaşıp okulu fonlayarak öğrencilere bu alanda eğitim verilmesini sağlayabilir. Böylece yaptığı yatırım kendisi için iş gücü yetiştirmek anlamına gelirken okul için de öğrencilerine sunabileceği yeni bir iş alanı anlamına gelebilmektedir.  

Özetlemek gerekirse Kanada’da kalmayı düşünüyorsanız:

 • Okul seçiminizi yaparken minumum iki yıl ve üstü bir diploma, derece ya da arka arkaya alınmış iki sertifika programı seçin. Okul süresince, haftada 20 saate kadar yarı zamanlı çalışma, tatillerde ise tam zamanlı çalışma hakkı elde etmiş olursunuz.
 • Mezun olmadan 90 gün içinde üç yıllık Post Graduate çalışma izni için başvurun.
 • Mezun olduktan sonra, herhangi bir işte tam zamanlı çalışın.
 • 12 ay tam zamanlı çalıştıktan sonra, oturma iznine ve oturma izni (PR) için Express Entry’ye girme hakkı kazanın.
 • Oturma izni kazanan, başarılı öğrenciler Kanada’da süresiz olarak yaşayabilirler ve okullarına devam etmek istediklerinde, Kanada vatandaşı için belirlenen daha düşük okul ücretini ödemeye hak kazanırlar.
 • Üç yıl tam zamanlı yaşadıktan sonra, Kanada vatandaşı olmak icin başvuru yapın. Yeterlilikleri sağlayın ve pasaportunuzu alın.

Gerekli belgeler nelerdir?

Diplomalar ve Üniversite Derecesi için gerekli olacaklar 

 1. Kendi dilinizde verilmiş orijinal lise diplomanız.
 2. Resmi onaylı, yeminli İngilizce tercümesi yapılmış, lise diplomanız.
 3. Resmi onaylı, yeminli İngilizce tercümesi yapılmış, lise transkiriptleriniz (aldığınız lise derslerinizi ve notlarınızı gösteren belge)
 4. IELTS, TOEFL, Cambridge ya da PTE sonuçlarınızı gösteren belgeniz, sertifikanız.

 Postgrads için gerekli olacaklar:

 1. Kendi dilinizde verilmiş orijinal üniversite diplomanız
 2. Resmi onaylı, yeminli Ingilizce tercümesi yapılmış, üniversite diplomanız.
 3. Kendi dilinizde verilmiş orjinal üniversite transkiriptleriniz (aldığınız lise derslerinizi ve notlarınızı gösteren belge)
 4. Resmi onaylı, yeminli İngilizce tercümesi yapılmış, üniversite transkiriptleriniz (aldığınız lise derslerinizi ve notlarınızı gösteren belge)
 5. IELTS, TOEFL, Cambridge ya da PTE sonuçlarınızı gösteren belgeniz, sertifikanız.

Günümüzde alınmış olan eğitim oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır ki evrensel anlamda eğitim veren kurumlara müracaat etmek gerekmektedir. Fakat ülkemizdeki eğitim kurumlarının evrensel çapta yeterli bulunmadığı göz önüne alındığında daha efektif ve uluslararası platformlara yönelme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kurumsal olarak sizlere yardımcı olmakta ve tüm dünyada geçerli olan kolejler bünyesinde eğitim almanıza destek sunmaktayız. Günümüzde tüm dünyanın kabul etmiş olduğu gerek kolej gerekse üniversite eğitimleri bazında son derece kaliteli uygulamalarla adından söz ettiren Kanada kolejleri ile de ciddi bir öğrenci potansiyelini ağırlamaktadır. Kanada koleji konsepti içerisinde birçok alternatif avantaj size sunulacaktır.

Böylece Kanada'nın sunmuş olduğu özgürlükçü ortamda kaliteli ve nitelikli olan kolej eğitimi sayesinde hedeflerinize çok daha kolay ulaşma opsiyonuna kavuşmuş olacaksınız. Az öğrencilerden teşkil etmiş olan sınıflarda eğitiminize odaklanırken uygulamalı eğitimi teorik eğitime destek olarak bulacaksınız. Bu sayede mesleki yönelme ve kariyer imkânları dahi kolej eğitimi sırasında sizin için hazırlanmış olacak. Üniversitede eğitimine geçiş aşamasında yer almakta olan Kanada koleji süre bakımından da çeşitli alternatifleri sağlayabilmekte. Zira birkaç ay içerisinde diploma alma olanağınız bulunan bazı kolejlerin eğitim portföyleri olduğu gibi birkaç yıla kadar uzayan çeşitli eğitim tipleri de yine bu kolejlerin bünyesinde verilmekte. Ayrıca bütün eğitimlerin neticesinde lisansüstü sertifika bakalorya dereceleri sertifikaları ve çeşitli belgeler size sunulacaktır. Sunulmuş olan bu belgeler sayesinde dünyanın her yerinde çok kolay bir şekilde kariyer yapmak ve nitelikli iş ortamlarında adınızdan söz ettirmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca Kanada koleji avantajlarının arasında derslerin tamamlanarak çeşitli transfer programları sayesinde üniversitelere geçişte kolaylık sağlanması da yer almaktadır. Diğer açıdan değerlendirildiğinde Kanada’daki Kolej eğitimleri ekonomik açıdan da son derece uygun fiyatlara birçok öğrenciye hitap etmektedir. Kolejde eğitim alma sırasında mevcut olan alanla ilgili istihdam girişimleri de başlayacaktır. Bu sayede Kolej eğitimi devam ederken siz mesleki kariyer adına adımlar atma fırsatını da yakalamış olacaksınız. Birçok programın mevcut olduğu kolej ve enstitülerin kapsamında bütün sektörler ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Üç boyutlu bilgisayar grafiği, havacılık ve uzay araştırmaları, Yayıncılık ve gazetecilik, mutfak ve beslenme, Mühendislik teknolojisi, sağlık bilgisi yönetimi, Sağlık Bilimleri, yenilenebilir enerjiler kapsamında araştırmalar yapmak ve daha pek çok bilimsel saha ile ilgili bölüm Kanada Koleji imkânlarının arasında yer almaktadır.

Kanada'daki kolejlerin eğitim konseptinde sunmuş olduğu belgeler son derece geçerli olduğundan dolayı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu belgeler arasında bir yıllık lisansüstü uzmanlık sertifikaları veya üç yılı kapsamakta olan teknoloji veya iş diplomaları 4 yıllık staj ve uygulamaları lisans derecesi belgelendirmeleri bulunmaktadır. Ayrıca Kanada'da eğitim almanın en önemli özelliklerinden birisi de İngilizce konusunda son derece yetkin bir programın uygulanıyor olması gelmektedir. Zira Kanada'da çift dilli eğitim uygulandığı için bir taraftan İngilizce öğrenirken diğer taraftan da Fransızca eğitiminizi tamamlayabilirsiniz ve bunun neticesinde İngilizce ve Fransızca dil eğitim sertifikasına da sahip olabilirsiniz. Ayrıca Kanada’daki 135 farklı kolejde farklı tarzlarda eğitim alırken lisans derecesi yapma olanağına da kavuşabiliyorsunuz. Bunlar arasında yer alan ceza hukuku lisans derecesi, E Ticaret uygulamaları işletme lisans derecesi, endüstriyel tasarım ve teknoloji lisans derecesi önemli olan belgeler. Bu sayede çok kısa bir sürede almış olduğunuz belgeler ve diplomalar ile birlikte gerek ülkemizde gerekse dünyanın dört bir yanında geçerliliği olan kolej eğitiminin avantajlarını yaşayarak kariyer basamaklarını çok hızlı bir şekilde tırmanabileceksiniz.

Öğrenci Görüşleri

Testimonial

HaberlerNews