Kanada ÜniversiteCanada University

Kanada’da Üniversite Eğitimi

ABD’nin komşusu olan Kanada, yüksek kalitede verdiği üniversite eğitimi ile yurtdışında üniversite okumak isteyen kişilerin sık tercih ettiği bir ülke konumundadır. Ülkenin tümündeki farklı okullarda kalite açısından standartlar sağlanmış durumdadır. Eğitim kalitesinin sağlanması için çok katmanlı, sıkı ve kapsamlı bir program uygulanan Kanada üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde konu ile ilgili olarak verilen bilgileri inceleyebilirsiniz.

College Sistemi

Kanada üniversite sisteminde öğrenciler dört senelik lisans programlarında okuyabilecekleri gibi, college denilen, iki veya iç senelik ön lisans programlarına da başlayabilirler. Giriş koşulları daha esnek olan, senelik eğitim ücretleri üniversitelere kıyasla daha uygun olan kolejlerde eğitimlerini tamamlayan öğrenciler sonrasında lisans tamamla yaparak çift diploma sahibi olabilirler. Kanada üniversite sisteminde, öğrenciler okudukları her yıl bir diplomaya sahip olabilirler. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • 1 Senelik Eğitim: Sertifika
 • 2 Senelik Eğitim: Diploma
 • 3 Senelik Eğitim: Advanced Diploma
 • 4 Senelik Eğitim: Lisans Diploması

 

Kanada’daki Üniversite Sistemi

Kanada’da Eğitim sistemlerini yöneten tek bir kurum yoktur. Federal, eyalet ve şehir olmak üzere üçlü bir yapı söz konusudur. Bu da üniversitelerin, sürekli müfredatı geliştirmesi, sınav standartları konulması, finansal düzenlemelerin yapılması ve profesörlerin yeterliliğinin kontrol edilmesi gibi sürekli kendilerini geliştirmelerine yol açar. Eğitim aldığını alana göre de lisans diplomanızın türü değişebilmektedir. Örneğin, mühendislik fakülteleri, Bachelor of Engineerin (BEng), sosyal bilimler fakülteleri ise Bachelor of Arts (B.A) diplomalarını vermektedir. Diğer diploma türleri ise, Bachelor Science (B.S), Bachelor of Education (B.Ed),ve Bachelor of Architecture (B. Arch) olarak sıralayabiliriz.

Kanada’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Kanada’nın iki resmi dili vardır; Fransızca ve İngilizce. Ülke geneline İngilizce Eğitim veren üniversiteler çoğunlukta olsa da, özellikle Quebec eyaletinde ve Montreal şehrinde, ana dili Fransızca olan master olanakları da vardır.  Bu nedenle üniversitelerin, giriş koşullarından birisi

dil yeterliliğidir. Öğrenciler bu yeterliliği uluslararası geçerli olan sınavlara girerek göstermek zorundadır (TOEFL, IELTS, PTE vs.).

Eğer öğrencilerin dil yeterlilikleri yoksa, üniversiteler, kendi hazırlık eğitimlerini vermektedir. Ayrıca, bir çok üniversite, Kanada’daki prestijli dil okullarıyla anlaşma yaparak, öğrencilerin bu dil kurslarına gittikten sonra da herhangi bir sınav sonucu olmadan öğrencileri kabul edebilmektedirler.  Bu sisteme pathywa adı verilir. Kanada’nın pathway program sunan dil okullarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Kaplan International
 • EC English
 • ILAC
 • ILSC
 • Global Village
 • LSE
 • Sprachcaffe
 • VGC

 

Kanada’da Üniversite hayatı ve Konaklamalar

Her sene açıklanan, dünya yaşam kalitesi sıralamalarında Kanada’nın bir çok büyük şehri ilk onda yer almaktadır. Suç oranın oldukça düşük olduğu ülkede, eğitiminizi alırken, ülkenin stabil konumunu, gelişen ekonomisini ve zengin kültürünü daha yakından tanıyacaksınız. Kanada üniversiteleri, öğrencilerine tek kişilik ya da çift kişilik yurt konaklaması seçeneği sunmaktadır. Özellikle öğrencilerin birinci senesinde, yurtta kalmaları, ortama, şehre ve üniversite hayatına alışabilmek için tavsiye edilir. Öğrenciler sonraki senelerinde yine yurtlarda kalabilecekleri gibi arkadaşlarıyla kendi evlerine de çıkabilirler.

Yasal çalışma izinleri

Kanada hükümeti, öğrencilerin istihdam sorununa çözüm bulabilmeleri için, öğrencilere eğitimleri devam ederken haftada 20 saat çalışma izni vermektedir.  Bu yarı-zamanlı çalışma izniyle öğrenciler diledikleri işlerde yasal olarak çalışabilirler. Programlarını başarıyla bitiren öğrenciler için de maksimum 3 sene tam zamanlı çalışma izni yine Kanada hükümeti tarafından verilmektedir.

Kanada’da Üniversite giriş koşulları

Kanada üniversitelerinde lisans eğitimi alabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz yeterli.

 • En az 4 yıllık bir lise programını bitirmek,
 • Not ortalamanızın 100 üzerinden 80 ve civarında olması
 • İngilizce yeterlilik belgesi: TOEFL, IELTS ya da PTE
 • En az 2 adet referans mektubu
 • İngilizce CV (Öz geçmiş)

 

Üniversitelere lisans başvuruları, Kasım- Şubat tarihleri arasında yapılmaktadır.

Kanada’nın en iyi üniversitelerinde okuma imkanı!

Kanada’da lisans yapmayı planlıyorsanız, hemen DinamoEdu’nın tecrübeli Eğitim danışmanlarıyla iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aşağıda üniversite listesini görebilirsiniz.

Fanshawe College

Camosun College

University of Canada West

Simon Fraser University- FIC

University of Manitoba- ICM

Seneca College

Durham College

Vancouver Film School

Humber

Navitas

Northwest

LCI Education Network

Studygroup

Royal Roads University

Acadia University

Algonquin College

Brock University

Brooklyn College

Cambrian College

Camosun College

Canadore College

Cape Breton University

Capilano University

Columbia College

Conestoga College

Confederation College

Dalhousie Unıversity

Emily Carr University of Art and Design

Durham College

Fanshawe College

Fleming College

George Brown College

Georgian College

Humber Institute of Technology & Advanced Learning

King's University College At Western University

Kwantlen Polytechnic University

LaSalle College

Laurentian University

Loyalist College

Mount Royal University

NAVITAS-Fraser International College at Simon Fraser University

NAVITAS-International College of Manitoba at University of Manitoba

Niagara College

OCAD University

Queen's University

Red River College

Royal Roads University

Saskatchewan Polytechnic

Selkirk College

Sheridan College

St. Francis Xavier University

St. Lawrence College

Study Group at Royal Roads University

Thompson Rivers University

Trent University

Trinity Western University

University of Alberta

University of Guelph

University of Northern British Columbia

University of Ontario Institute of Technology

University of Prince Edward Island

University of Saskatchewan

University of Waterloo

Vancouver Island University

 

 

 

Kanada Üniversite Okuma Şartları

ABD’nin komşusu olan Kanada, yüksek kalitede verdiği üniversite eğitimi ile yurtdışında üniversite okumak isteyen kişilerin sık tercih ettiği bir ülke konumundadır. Ülkenin tümündeki farklı okullarda kalite açısından standartlar sağlanmış durumdadır ve küresel rekabet içerisinde yer alma ve mükemmel araştırma olanakları sunma çabası gösterilmektedir. Eğitim kalitesinin sağlanması için çok katmanlı, sıkı ve kapsamlı bir program uygulanan Kanada üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde konu ile ilgili olarak verilen bilgileri inceleyebilirsiniz. İyi bir eğitim sistemine ve bu konuda tüm dünyada olumlu bir etkiye sahip olan Kanada üniversitelerine kabul edilebilmek ve eğitim alabilmek için ders notlarının iyi düzeyde olması önemli bir noktadır. Bundan dolayı yurtdışında eğitim alma olasılığını da düşünerek ders notlarının olabildiğince yüksek tutulmasına gayret gösterilmelidir. Bu konuda iyi bir planlama yapılması şarttır.

Kanada üniversite bedelleri ABD ve diğer bazı ülkelerdeki üniversitelere kıyasla daha makul düzeydedir. Ülkemizdeki eğitim sistemi düşünüldüğünde yurtdışında, bilhassa maliyet açısından makul olan Kanada’da üniversite eğitimi almak akla yatkın bir seçenektir. Üniversite eğitimini Kanada’da alan bir öğrenci, aldığı kaliteli eğitim sayesinde kendisini eğitim aldığı alanda geliştirdiği gibi, lisans eğitimi öncesi alacağı İngilizce hazırlık eğitimi ve sonrasında orada geçirdiği sürenin her anında farklı ortamlarda İngilizce konuşma gerekliliğinin olması, dünya dili konumundaki İngilizcenin kusursuz bir şekilde öğrenmesine ve konuşmasına olanak tanıyacaktır.

Kanada üniversite bölümlerine göz atıldığında görülecektir ki, tüm ilgi alanlarına yönelik zengin bir bölüm çeşitliliği bulunmaktadır. Dolayısıyla istenilen bölümün kaliteli bir eğitimin verildiği Kanada üniversitelerinde okunması mümkündür. Ülkemizde alınacak bir lise eğitiminin ardından Kanada’nın üniversite olanaklarından yararlanılabileceği gibi ülkemizde tamamlanacak ön lisans programının ardından ön lisansı tamamlayıcı mahiyette bir üst eğitim almak mümkündür. Kanada’da üniversite eğitimi için lisans, lisansüstü ya da doktora derecesini tercih edebilirsiniz ya da mesleki derecelerin yanında kariyer programları olarak değerlendirilebilecek ve kısa sürede tamamlanan sertifika programlarından yararlanabilirsiniz.

Diğer ülkelere kıyasla yaşam olanakları, sosyal alanları ve tüm dünyada tanınan okulları ile Kanada üniversite eğitimi bakımından oldukça ideal bir ülke konumundadır. Öğrencilerin düşünme becerilerini ve analiz yeteneklerini geliştirebilecekleri şekilde tasarlanan eğitim programı ve ortamların yanı sıra staj gibi deneyim kazandıran programlar da sıkça düzenlenmektedir. Uluslararası öğrencilerin kültürel farklılıklardan kaynaklanabilecek sorunlar yaşama olasılığını minimuma indirmek amacıyla eğitim hayatı boyunca oryantasyonlar, danışmanlık hizmetleri ve destek programları sunulmaktadır. Ayrıca ibadet alanlarından, öğrenci kulüplerinden ve sağlık ve barınma ile ilgili destek hizmetlerinden yararlanılması da Kanada'da geçirilen eğitim sürecini daha keyifli hale getirecektir. Eğitim sırasında aynı zamanda çalışmak istiyorsanız uygun programlardan yararlanabilir ya da staj olanağı veya co-op eğitiminden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Mezuniyet sonrası göç programlarını değerlendirerek Kanada’da kalmaya devam etme olanağı da bulunmaktadır.

Kanada’da ilgi alanınıza ve kişiliğinize uygun olanaklar sunan birçok alternatif eğitim kurumu bulunmaktadır. Araştırma olanaklarının zengin olduğu büyük bir kampüste, kent merkezinde ya da kırsal bölgedeki sanat okullarından birinde eğitim almak mümkündür. Öğrenim dili açısından İngilizce, Fransızca ya da her iki dil aynı anda resmi dil olarak sunulmaktadır.

Kanada’nın üniversite eğitiminin kalitesinden yararlanmak istiyorsanız ancak yurtdışına gitmek için yeterli olanaklara sahip değilseniz online ve uzaktan eğitim programlarından da yararlanmanız mümkündür. Bu konuda uzmanlığı olan okulların kurduğu CVU derneğinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Uluslararası öğrencilere özel bir bölümünde yer aldığı dernek web sitesinden 400’den fazla programa ulaşabilir ve fiziksel olarak orada bulunmak zorunda kalmadan Kanada üniversitelerinden bir eğitim derecesi alabilirsiniz.

Öğrenci Görüşleri

Testimonial

HaberlerNews